Pláže u národního parku Donana lemují vysoké písečné duny.
Menu
Nemovitosti v České Republice
Reklama
Kontaktní informace
Užitečné odkazy
Tak vypadá poněkud zapomenutá a opomíjená španělská Huelva, která leží na jihu Andalusie, těsně u hranic s Portugalskem. Tedy alespoň z pohledu českých turistů, kteří jezdí především na přeplněné pláže katalánské Costa Bravy či andaluské Costa del Sol. Přitom neznámá španělská Huelva má celkem 120 kilometrů neponičených pláží, které po dlouhá léta sloužily a stále slouží především domácím turistům, nejvíce místním obyvatelům a lidem ze Sevilly.
Velká část pláží leží v nádherném národním parku Donana, který je zvláštní kombinací říčního a oceánského ekosystému, díky němuž se na 100 tisících hektarech plochy mísí tři různé typy ekosystémů: slané mokřady, buš a les. Území je také od roku 1994 zapsáno na seznam přírodního dědictví UNESCO.
V oblasti stojí jen několik spíše menších hotelů, oddělených od moře písčitými dunami. Obrovské území slouží hlavně farmářům, kteří zde chovají polodivoké koně. Jejich centrem je městečko El Rocío, jež vypadá jako vystřižené z amerického západu.
První hotelové resorty se na pobřeží Huelvy začaly stavět relativně pozdě, zhruba před dvaceti lety, díky čemuž šlo také regulovat jejich velmi citlivé umístění a začlenění do přírody. Není to běžný model španělského letoviska ve stylu pláž, silnice s obchody a restauracemi a hned za ní hotely.
V Huelvě je pláž oddělena od zbytku světa širokým pruhem původní vegetace, přes kterou vedou k moři jakési dlouhé dřevěné lávky. Proto je na plážích nejen krásný klid, ale mají i původní přírodní atmosféru s nádechem divočiny. I díky tomu mají pláže statut modré vlajky, která je již tradičně symbolem té nejvyšší kvality.
A jaké pláže vyzkoušet? Na ostrově Cristina najdete zajímavou pláž Isla Canela, pokud chcete moře absolutně klidné jako rybník, můžete zkusit pláž El Rompido, polodivokou pláž zase najdete na poloostrově Espigón. Nejkrásnější pláže se pak skrývají v okolí národního parku Donana, především úchvatná pláž Torre del Loro.
V Huelvě na vás čekají desítky kilometrů písečných pláží.
Pláže u národního parku Donana lemují vysoké písečné duny.
Pokud má Huelva nějakou drobnou nevýhodu, pak to je vedro, které zde může v letních měsících dosahovat i 40 stupňů ve stínu. V takovém počasí i cesta z hotelu k moři představuje téměř nadlidský výkon a většina hostů raději zůstává u hotelových bazénů, obklopených vzrostlými palmami. Ovšem pokud u nás celé léto proprší, rádi pak vydržíme i ty čtyřicítky.
Zvláštností Huelvy je také posun východu a západu slunce. Protože jsme úplně na západě Evropy, ale ve Španělsku je stejný čas jako u nás, v létě zde svítá až kolem půl sedmé a stmívat se začíná až v půl jedenácté. A v sedm večer tu slunce žhne jako u nás doma ve tři odpoledne. Proto je mimořádně důležité dodržovat siestu a při pobytu u vody využívat slunečníky, které jsou v hotelových rezortech většinou zdarma.
Přestože pobřeží Huelvy patří k Atlantiku, moře je překvapivě teplé a bez velkých vln.
Pláže jsou od civilizace oddělené pásem bujné vegetace, přes který vedou k moři dlouhé dřevěné mosty.
Samotné hlavní město provincie se jmenuje také Huelva, není příliš hezké a pokud nemáte speciální zájmy, nestojí ani za návštěvu. A jaké speciální zájmy máme na mysli? Jedním z nich je gastronomie: tržnice ve městě je totiž plná skvělých mořských plodů, ale můžete zde koupit výtečnou šunku, víno, sýry a další kulinářské speciality. Druhým důvodem k návštěvě města Huelvy mohou být býčí zápasy, stojí zde totiž celkem vyhlášená býčí aréna. Ale zdaleka ne každý má náturu sledovat tuto tradiční španělskou zábavu.
Zajímavější je možná navštívit rozlehlé území mokřadů, které jsou "napájené" mořskou vodou, hladina moře zde stoupá a klesá až o dva metry. Lokalita je útočištěm obrovského množství ptáků, takže si nezapomeňte kvalitní dalekohled.
V místním muzeu můžete také odhalit tajemství unikátního přílivového mlýnu Molino el Pintado, v němž je vybudováno ekologické muzeum. Podobné mlýny se na pobřeží Atlantiku stavěly už od středověku, princip jejich fungování byl poněkud složitější než u našich mlýnů na potocích a řekách.
Pokud budete pozorní, můžete si v mokřadech povšimnout také zvláštních raků houslistů, čekajících na kořist s jedním klepetem trčícím z jejich úkrytu.
Hlad zaženou čerstvé grilované ryby a když máte štěstí, můžete si poslechnout pravé andaluské flamenco.
Pokud si chcete udělat delší výlet, vydejte se na sever provincie, do města Aracena, kde můžete prozkoumat vyhlášenou jeskyni kouzel či zázraků, jejíž prohlídková trasa je dlouhá 1 200 metrů. Jeskyně zázraků je úchvatná a patří mezi nejkrásnější jeskyně Evropy. A věřte nám, je to nezapomenutelný zážitek.
Nedaleko města pak můžete navštívit přírodní park Sierra, nebo se vydat zpátky na pobřeží. Po cestě se pak zastavte ve starobylé mešitě Almonaster la Real z 9. století, postavené na základech starého vizigótského chrámu, která je připomínkou složité historie jihu Iberského poloostrova.
Zdroj: Idnes.cz