Nejkrásnější a nejsilnější zážitek představuje noční prohlídka katedrály v rámci velkolepé světelné a hudební show Duše Córdoby, která byla spuštěna teprve před rokem. I když to není levná záležitost, vstupné pro dospělého vyjde na 18 eur, utracených peněz nebudete litovat ani minutu. Noční atmosféra tajemné mešity je totiž nezapomenutelná. V nekonečném bludišti sloupů, kterých se můžete dotýkat, si připadáte jako ve snu z dávno ztracené doby. Jako by tato pohádková stavba žila jakýmsi tajným životem.
Tady se prolnul islám s křesťanstvím
Začíná se v devět hodin večer. Nejprve vám na zahradě promítnou krátký film o tom, jak se mešita rozrůstala do dnešních mamutích rozměrů. A pak už vás pustí dovnitř, kde můžete na vlastní oči sledovat zvláštní prorůstání mnoha architektonických stylů i obou náboženství. A přitom vás průvodce poučí o značně spletité historii pohádkové stavby.
Na místě dnešní katedrály stál už pohanský chrám, který se proměnil v křesťanskou baziliku sv. Vincenta. Jenže pak na začátku 8. století ovládli většinu dnešního Španělska Arabové a Córdoba se stala sídlem kalifa, vládce muslimského státu Al-Andalus, který zabíral téměř celý Pyrenejský poloostrov. A na místě křesťanského chrámu se začala stavět velkolepá mešita, která se stala jedním z nejkrásnějších monumentů islámské architektury.
Dnes se celá stavba rozkládá na ploše obdélníku se stranami 175 a 128 metrů (pro představu dvě fotbalové hřiště vedle sebe), a má přes 22 000 m², díky čemuž je třetí největší mešitou světa.
Jako oáza v poušti
Bohatá Córdoba byla v té době centrem evropské civilizace. Ve městě žil neuvěřitelný milion obyvatel, jemuž sloužily stovky veřejných lázní, knihovna s milionem svazků či pouliční osvětlení.
Atmosféru výjimečnosti zde cítíte i dnes, zvlášť když procházíte bludištěm sloupů zdobených mramorem, jaspisem či onyxem, které měly kalifům připomínat palmy v oáze v daleké Sýrii. Ostatně mešita měla být jakousi oázou víry, kultury a vzdělanosti v západním světě, tedy na území ovládaném kalifem.
Král byl moudrý, nezbořil ji
Křesťanství se do města vrátilo společně s kastilským králem Ferdinandem III. v roce 1236. Naštěstí král udělal velmi moudré rozhodnutí, nedal totiž povel ke zničení nádherné mešity, ale předal ji církvi, která ji "jen" přestavěla na katedrálu a díky tomu zachovala famózní architektonický klenot včetně většiny detailů. Zůstala zde nádherná podlaha zdobená ornamentální mozaikou i úžasná výzdoba stěn. A k tomu přibyla řada kaplí a kopulí, které dodaly spíše strohé stavbě barokní velkolepost a mohutnost.
Význam města však začal pozvolna upadat. Córdobě se už nikdy nevrátil její bývalý lesk a v 18. století počet obyvatel klesl dokonce na 20 tisíc. Návrat slávy přišel až s koncem 20. století, kdy bylo město zařazeno na seznam UNESCO a stalo se vyhlášenou turistickou destinací.
Idylické nádvoří před katedrálou je plné palem a pomerančovníků.
Orientální ornamenty doplňuje řada soch křesťanských světců.
Uvidíte římský most i přehlídku koní
A co všechno ještě můžete vidět v Córdobě? Vedle katedrály určitě navštivte starobylou židovskou čtvrť, která je jednou z největších v celém Španělsku a vyznačuje se křivolakými úzkými uličkami s okny vyzdobenými květinami. Najdete zde třeba synagogu ze 14. století či sochu nejslavnějšího rodáka Córdoby, kterým není nikdo menší než slavný antický filozof Seneca. Ještě větší zážitek nabízí zdejší římský most pocházející z prvního století před Kristem, který je 250 metrů dlouhý a v noci nádherně nasvícený.
Další výjimečnou atrakcí je přehlídka cvičených koní z královské stáje, založené v roce 1570. Velmi působivá, zhruba hodinová přehlídka s názvem Vášeň a duch andaluských koní, je kviděníkaždý druhý večer, dospělí zaplatí vstupné 15 eur, děti 10 eur.
Jednohubky tapas jsou kulinářskou smrští
Turistickou povinností je také návštěva některého z vyhlášených barů starého města, kam chodili a stále chodí slavní toreadoři, jako například Manolete, a jejich obdivovatelé. Také tady můžete ochutnat typickou andaluskou specialitu, dušenou volskou oháňku, nebo se nechat unést kulinářskou smrští v podobě oblíbených jednohubek tapas (často je v nabídce 30 až 40 druhů, v mnoha z nich se mísí španělské, židovské i arabské chutě avůně). Vyhlášené jsou třeba bramborové krokety plněné kozím sýrem či mletým masem, zapečené taštičky se zeleninovou náplní a další a další poklady.
Jen pár kilometrů od Córdoby můžete na úpatí hor navštívit bývaléletnísídlo kalifů. Medina Azahara měla sice přezdívku zářící město, ale dnes z ní zůstaly víceméně jen archeologické vykopávky. Součástí expozice je však moderní muzeum, kde můžete odhalit původníkrásutohoto ztraceného města.